Jak złapać balans między pracą a wypoczynkiem

Osoby zapracowane, które poświęcają dużo czasu na rozwój swojej kariery, często nie mają przestrzeni nawet na najprostsze hobby. Jak zatem odzyskać swój czas wolny? Co można zrobić, aby dalej rozwijać swoją karierę, a jednocześnie mieć czas dla siebie? Jest to trudny balans do złapania, jednak niektórym się to udaje. Co jest sekretem dobrze zbalansowanego życia? Jak nim kierować, aby było w nim miejsce zarówno na pracę i sukcesy zawodowe, jak i nawet na tak proste hobby jak samochody? Spróbujmy odpowiedzieć sobie na to pytanie, które stanowi spore wyzwanie dla kadry kierowniczej.

Zarządzanie własnym czasem

Osoby, które bardzo intensywnie rozwijają swoją karierę, zwykle są niezwykle dobrze zorganizowane. Dlatego dobrym pomysłem jest, aby tego typu człowiek po prostu wpisał na swoją listę zadań po prostu wypoczynek i czas wolny. Jest to sposób na przechytrzenie własnego umysłu i potraktowanie wypoczynku jako zadania do wykonania. W ten sposób postępuje bardzo wiele ludzi, którzy po prostu inaczej w ogóle nie pomyślą o wypoczynku. Dlatego jeśli jesteś właśnie taką osobą, wówczas powinieneś spróbować tej metody, ponieważ w innym wypadku nigdy nie znajdziesz czasu na pielęgnację swojego hobby.

Inny sposób, to znalezienie właśnie takiego hobby, które nie będzie wyjątkowo czasochłonne. Przykładowo gra w golfa zajmuje bardzo dużo czasu, natomiast pielęgnowanie pasji jaką mogą być samochody wydaje się wymagać mniej czasu. Dlatego szukaj takich zajęć, które będziesz mógł łatwo i szybko wkomponować w swoje życie. W innym wypadku będziesz ciągle borykać się z brakiem czasu, co doprowadzi Cię do wzrostu poziomu frustracji i tym samym do wypalenia zawodowego. W takim scenariuszu nie masz ani czasu wolnego, a również Twoja kariera staje pod znakiem zapytania, z powodu właśnie widma wypalenia. Zdecydowanie nie chcesz znaleźć się w takiej sytuacji, w której niestety znajduje się coraz więcej Polek i Polaków.

Dystans psychiczny, czyli kwestia podejścia i percepcji

Głębszą kwestią jest Twoja psychika. Zadaj sobie pytanie, czemu w ogóle aż tyle pracujesz? Jako ludzie często wpadamy w mechanizmy odruchowych zachowań. Oznacza to, że skoro wszyscy wokół dążą do sukcesu zawodowego, to Ty również będziesz to robić, aby uzyskać aprobatę społeczną. Na dłuższą metę nie jest to zdrowe, ponieważ tak naprawdę nie pracujesz wtedy dla własnej satysfakcji, tylko dla aprobaty ze strony najbliższego otoczenia. Taki mechanizm stanowi ryzyko wypalenia zawodowego i nie pozwala on na cieszenie się życiem. Jest tak, ponieważ wówczas stale zaciskasz zęby oczekując jednocześnie, że ktoś Cię za to pochwali. Niestety w ten sposób szybko stracisz swoją radość z życia. Zastanów się w takim razie, czemu tak naprawdę pragniesz sukcesu zawodowego? Co cię do niego pcha i co Cię w nim pociąga? Pozwól sobie na głębsze odpowiedzi, niż na te odruchowe, jakich oczekuje społeczeństwo. Jest to bardzo ważne, ponieważ pozwoli Ci zrozumieć prawdziwe mechanizmy Twoich zachowań.