Stabilne zatrudnienie w czasach pandemii COVID-19

Niestety, pandemia wirusa COVID-19 znacznie pogorszyła sytuację na rynku pracy. Oznacza to, że obecnie znalezienie dobrze płatnej pracy jest trudniejsze, niż miało to miejsce jeszcze przed rokiem 2020. W najgorszej sytuacji znalazły się osoby, pracujący w branży turystycznej, gastronomicznej czy kosmetycznej. Również kluby fitness narzekają na znaczne spadki w przychodach. Natomiast najbardziej poszkodowana jest branża koncertowa i eventowa. Jak zatem poradzić sobie w tych trudnych czasach? Jaka praca zapewni bezpieczeństwo finansowe w czasach pandemii? Przeanalizujmy rynkową sytuację, aby odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Rynek pracy po pandemii wirusach COVID-19, jak się zmienił?

Jak się okazuje, nadal dobrze płatnym zawodem jest mechanik samochodowy. Owszem, ludzie o wiele mniej się przemieszczają, jednak spadek pasażerów ma miejsce w komunikacji publicznej. Oznacza to, że o wiele więcej osób przesiadło się na samochody, które zapewniają większe bezpieczeństwo epidemiologiczne niż transport publiczny, taki jak tramwaje, pociągi czy autobusy. Więc jeśli trochę znasz się na mechanice, wówczas tego typu praca może być dobrym rozwiązaniem właśnie dla Ciebie. Oczywiście wówczas lepiej będzie zatrudnić się w jednym z już istniejących warsztatów, niż zakładać swój własny. Otwieranie nowego biznesu w czasie pandemii to spore ryzyko, dlatego bezpieczniej będzie zatrudnić się u kogoś.

Kolejną branżą, która doskonale radzi sobie w czasie pandemii jest tak zwane IT. Chodzi tutaj o wszystkie osoby, których praca jest związana z programowaniem, nowymi technologiami oraz startupami. Tego typu osoby mogą pracować zdalnie, a więc wirus w ogóle nie miał wpływu na ich przychody. Więc jeśli dysponujesz zapasem gotówki, wówczas przeznaczenie jej na kurs programowania może być strzałem w dziesiątkę. Pozwoli Ci to zdobyć stabilną i bezpieczną pracę, w czasach kiedy wiele innych osób ląduje na bezrobociu. Tego typu kursy kosztują około 10 000 zł i trwają od dziewięciu do dwunastu miesięcy. Zatem aby wziąć w nich udział musisz dysponować większymi oszczędnościami.

Jak zdobyć pracę?

Jeśli szukasz pracy, wówczas powinieneś także przygotować swoje CV i przećwiczyć rozmowę kwalifikacyjną. Pisząc CV skup się przede wszystkim na swoich atutach. Ważne jest, aby ten dokument dobrze wyglądał i prezentował się w sposób ciekawy. Jeśli Twoje CV jest po prostu brzydkie, wówczas rekruter nie będzie zainteresowany wczytywaniem się w nie. Skorzystaj z tej okazji i przygotuj dokument, który przyciąga wzrok i jest przyjemny w czytaniu. Dzięki temu rekruter spędzi więcej czasu nad Twoim CV, co zwiększy Twoje szanse na zyskanie nowej pracy.

Kolejny krok to rozmowa kwalifikacyjna. Przed nią dobrze jest wyszukać jak najwięcej informacji o firmie, do której aplikujesz. W ten sposób będziesz czuć się pewniej i zrobisz lepsze wrażenie na rozmówcy. W innym wypadku możesz polec na nawet najprostszych pytaniach zadanych przez rekrutera, zatem nie pozwól sobie na ten prosty błąd.