Bezpieczeństwo jazdy samochodem. Od czego zależy?

Szybkie przemieszczanie się samochodem w różne miejsca jest koniecznością, niekiedy też realizacją jakichś planów. Podczas jazdy pojazdem nie można jednak zapominać o bezpieczeństwie. Prowadzenie pojazdu to – wbrew pozorom – niełatwe zadanie. Z wielu przyczyn w każdej chwili może dojść do wypadku drogowego, w tym wypadku poważnego, z rannymi i zabitymi. Samochód a kwestia bezpieczeństwa to temat, który warto poznać dokładniej i robić wszystko, by na miejsce dojeżdżać bezpiecznie. Od czego zależy bezpieczeństwo jazdy autem?

Samopoczucie i umiejętności kierowcy

Do samochodu zawsze warto wsiadać wypoczętym. Przy dłuższej jeździe robić sobie przerwy. Istotne jest także to jakie leki zażywamy. Jeśli musimy zażywać, warto sprawdzić, czy dane leki mogą zażywać kierowcy. Niektóre medykamenty bowiem mogą upośledzać sprawność, osłabiać koncentrację, a więc i negatywnie wpływać na reakcje kierowcy na drodze. Stąd tylko krok do wypadku.

Kierowca podczas prowadzenia pojazdu powinien tez koncentrować się na tym, co się dzieje na drodze i zachowywać zasadę ograniczonego zaufania. Nie zawsze on może być sprawcą wypadku, a jednak w nim znacznie ucierpieć. Warto więc uważać na to co robią inni uczestnicy ruchu drogowego i w razie potrzeby robić wszystko, by nie doszło do wypadku. Wielu z nich – pod warunkiem odpowiednich reakcji na sytuację na drodze – da się uniknąć.

Stan techniczny pojazdu

Stan techniczny samochodu ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Zużyte ogumienie, usterki, jazda zimą na letnich oponach. Takie działanie może szybko doprowadzić do wypadku i to pomimo tego, ze kierowca jest wypoczęty i ma wysokie umiejętności jazdy. Dlatego utrzymywanie samochodu w należytym stanie technicznym jest ogromnie ważne. Na bieżąco wiec warto likwidować wszelkie pojawiające się usterki pojazdu. Co jakiś czas też rozsądnie jest oddać auto do mechanika, by je przejrzał i sprawdził, czy nic w nim nie ma do wymiany. Niektóre usterki bowiem na początku nie dają żadnych objawów. W późniejszym czasie zaś mogą przyczynić się – na przykład – do pogorszenia sterowności pojazdu, czy wydłużenia jego drogi hamowania. Wypadek w takiej sytuacji nie będzie niczym, zaskakującym. I dobrze, jeśli będzie to wypadek bez rannych. Niestety nie zawsze tak jest.

Warto pamiętać, że samochód jest bardzo przydatny, może też jednak być niebezpiecznym narzędziem. Zawsze więc należy pamiętać o bezpieczeństwie jazdy, dostosowywaniu prędkości do warunków na drodze i o tym, by auto było sprawne. Nieodpowiednia decyzja, drobny błąd – tyle wystarczy by spowodować nawet bardzo poważny wypadek. Warto o tym pamiętać.