Jedziesz, czyli jak przygotować się na kurs prawa jazdy

Chcesz samodzielnie prowadzić samochód? Zanim wsiądziesz za kierownicę, czeka cię kurs oraz egzamin z jazdy. Jak przygotować się do kursu na prawo jazdy? Co warto wiedzieć?

Dlaczego warto mieć prawo jazdy?

W wielu miejscowościach transport publiczny kuleje i bez prawa jazdy oraz samochodu nie ma jak wydostać się z rodzinnej wsi. Możliwość jazdy samochodem pozwala na sporą niezależność odnośnie pory i dnia podróżowania. Nie musimy stać na przystankach, tylko wsiadamy do samochodu kiedy nam się podoba. Także oferty pracy często zawierają w opisie wymagań posiadanie prawa jazdy.

Świadoma decyzja

Czy istnieje dobry czas na robienie prawa jazdy? Im młodszy kursant, tym lepiej. Przykładowo osiemnastolatek jeszcze nie ma wielu zobowiązań, może skupić się na jeździe. W późniejszych latach dochodzą studia, zakładanie rodziny, konieczność wydawania pieniędzy na inne cele. Z drugiej strony, jazda samochodem to nie zabawa i powinniśmy mieć świadomość tego, że odpowiadamy za bezpieczeństwo nie tylko swoje ale i innych uczestników ruchu drogowego. Zawczasu powinniśmy się upewnić też, czy nie istnieją przeciwskazania odnośnie prowadzenia pojazdu. Niektóre leki mogą wpływać na naszą szybkość reakcji, dlatego przy ich przyjmowaniu należy przeczytać ulotkę lub skonsultować się z lekarzem.

Fundusze

Warto sprawdzić, czy możemy starać się o dofinansowanie kursu. Przykładowo w ramach współpracy szkoły z daną placówką szkoleniową może przekładać się na niższe ceny dla uczniów. Skorzystanie z takiej opcji ma sporo zalet dla ucznia. Inne instytucje to urzędy pracy czy placówki wspierające uczestników rynku pracy.

Formalności przed kursem

Podjąłeś decyzję? Brawo! Przed zapisaniem się do szkoły jazdy czeka cię jeszcze badanie lekarskie. Potrzebujesz go do nadania Profilu Kandydata na Kierowcę ( PKK). Jest to dokument zawierający twoje dane jako przyszłego kierowcy. Nie ma się czym stresować, to zwykła formalność konieczna przy każdej kategorii prawa jazdy.

Wybór kursu i auta

Szukając szkoły jazdy wystarczy wpisać hasło w wyszukiwarkę, spytać o opinie znajomych lub ludzi na różnych forach internetowych. Wysoka zdawalność i popularność szkoły z pewnością jest zaletą, pytanie tylko, z jak dużym wyprzedzeniem trzeba umawiać godziny jazdy.
Po wyborze kursu zwykle opłaca się zaliczkę za kurs, gotówką lub przelewem. Na miejscu odbierzesz materiały szkoleniowe, podręcznik z przepisami oraz testy na prawo jazdy. Warto już przed rozpoczęciem kursu zainteresować się przepisami oraz korzyściami płynącymi z posiadania prawa jazdy. Dzięki temu będzie nam łatwiej.