Jak bezpiecznie i komfortowo przewozić koty?

Koty to niezwykłe zwierzęta. Mówi się o nich, że mają ,,charakterek”. Niechętnie poddają się zabiegom weterynaryjnym i na ogół nie lubią być przewożone. Jaki transporter dla kota wybrać, aby nasz pupil czuł się komfortowo i co zabrać na podróż mniejszą lub większą, żeby zwierzę czuło się w miarę bezpiecznie i komfortowo?

Wybieramy transporter

+Osoby, które są właścicielami małych zwierząt, robią podstawowy błąd, wybierając niewielki transporter. Kiedy zwierzę urośnie nieco, taka klatka przestaje odpowiadać rozmiarom pupila.
+Transportery mają oznaczenie począwszy od 1 do 3 lub odpowiednio 10, 20, 30. Jedynka jest standardowo przeznaczona dla jednego dorosłego kota dachowego. Kot norweski leśny, większych rozmiarów jak dachowiec, będzie dobrze czuł się w transporterze o numerze 2. Rozmiar 3 jest przeznaczony dla hodowców, którzy podróżują na duże odległości. Taki typ nie nadaje się do przenoszenia w ręku, ze względu na duże gabaryty.
+Nawet, jeśli nasz kociak jest jeszcze oseskiem, lepiej jest wybrać większy transporter na zaś.
+Dobry sklep zoologiczny dysponuje na ogół szerokim asortymentem. Jeśli preferujemy zakupy internetowe, przyjrzyjmy się najpierw modelom w sklepach stacjonarnych. Wówczas mamy pewność, że zamówiony online transporter będzie spełni wymagania.
+Transporter dla kota powinien być raczej plastikowy. Koty uwielbiają drapać i ostrzyć pazury. Budki z wikliny będą zdecydowanie nieodpowiednie. Ponadto drzwiczki w takiej budce nie są na tyle bezpieczne, aby mieć pewność, że kot nie ucieknie.
+Drzwiczki otwierane zarówno od góry, jak i od dołu. Możliwość umieszczenia zwierzaka od góry lub wyjęcia go w ten sam sposób jest przydatny, gdy kot jest płochliwy i boi się, reagując atakiem lub próbując ucieczki. Poza tym, drzwiczki muszą być solidnie zamykane.
+Plastik nie może być zbyt miękki. Jeśli mamy taki egzemplarz, a dodatkowo zaczepy są złej jakości, to wówczas klatka może otworzyć się samoczynnie.

Przewóz zwierząt– akcesoria

+Do transportera należy włożyć ulubiony kocyk, poduszkę lub inny materiał, który sprawi, że pupilowi będzie wygodnie. Nie zapominajmy, że kocyk powinien mieć zapach, który kot zna i jest mu on bliski. Nowe rzeczy mogą dodatkowo stresować i tak niespokojne zwierzę.
+Miseczka, którą można montować do drzwiczek. W ten sposób nakarmimy kota, bez konieczności wyjmowania go z transportera.
+Pasek lub kółka docenią osoby, które muszą przemieszczać się na duże odległości na piechotę.
UWAGA: Jeśli musimy zabrać kota do samolotu, musimy się dowiedzieć, jakie są zasady odnośnie procedur, takich jak przewóz zwierząt w danych liniach lotniczych. Niektórzy przewoźnicy wymagają atestowanych transporterów dla zwierząt.

Co zrobić, jeśli kot źle znosi podróż?

Zdarza się, że nasze czworonogi źle czują w trakcie podróży samochodem. Jeśli zauważymy u naszego zwierzaka objawy wskazujące na złe samopoczucie, powinniśmy umówić się na wizytę u weterynarza. Lekarz przepisze odpowiednie leki, które pomogą przetrwać wycieczkę samochodem dla naszego pupila. Przewóz zwierząt w środkach transportu publicznego regulują przepisy. W pociągu lub autobusach dalekobieżnych kot musi być obowiązkowo przewożony w transporterze, do tego dobrze mieć przy sobie książeczkę szczepień. Nie zawsze jest potrzeba, aby ją okazać, ale na wszelki wypadek miejmy ja przy sobie.