Auta używane. Jak kupić najlepszy samochód?

Używane auta kupowane za gotówkę są zawsze na topie. Większość osób zaczyna ostrożnie podchodzić do leasingu oraz kupna na zasadach kredytu konsumpcyjnego. Wysokiej klasy samochody niekoniecznie muszą pochodzić wprost z salonu, aby mogły być użytkowane przez długie lata. Na co przede wszystkim należy zwrócić szczególną uwagę kupując auto z drugiej ręki? Czy ważny jest wygląd wewnątrz auta, a może nie ma on najmniejszego znaczenia? Jak nie dać się oszukać na auto powypadkowe i bezkolizyjne? I w końcu, jak podwyższony standard wpływa na ostateczną cenę?

Na co należy zwrócić uwagę kupując używany samochód?

+Pochodzenie auta. Najlepsze będą pojazdy, które miały tylko jednego właściciela i zostały kupione w salonie. Taka opcja jest oczywiście droższa. Im więcej poprzednich właścicieli miał samochód, tym większe prawdopodobieństwo, że czymś nas zaskoczy ( w negatywnym sensie).
+Bezwypadkowość pojazdu. Niektórzy sprzedawcy reklamują, np. Audi, jako auto bezwypadkowe. Podczas napraw lub przeglądów dowiadujemy się, że informacja ta niewiele ma wspólnego z prawdą. Zwróćmy uwagę na szczegóły, grubsza powłoka lakiernicza, oznacza , że samochód najprawdopodobniej miał w przeszłości kolizję. Wymiana małych elementów, takich jak błotniki nie rzutuje na stan techniczny auta.
+Pełna historia serwisowa. Idealną sytuacją jest, ta gdy auto było serwisowane w Autoryzowanej Stacji Obsługi. Wówczas powinna być dostępna pełna historia serwisowa i rzeczywisty przebieg.
+Stan techniczny. Sprawdzamy w renomowanym serwisie, zwróćmy uwagę na odczyt błędów z komputera.
+Stan wizualny i stan wnętrza. Może być mylący. UWAGA: Nadmiernie zużyte i wyeksploatowane wnętrze może świadczyć o tym, że idealne Audi ma większy przebieg niż przedstawia to właściciel auta. Na zewnątrz musimy zwrócić szczególną uwagę na nieumiejętne maskowanie ognisk rdzy.
+Wyposażenie i konfiguracja. Samochody jednej marki, ale różniące się, np. rozmiarem felgi, niestandardowym lakierem i dodatkowym wyposażeniem mogą różnić się cenowo. Warto przemyśleć wybór nieco droższego auta z dodatkowym wyposażeniem. Pojazdy te mogą mieć, np. większe felgi. Odpowiedzmy sobie też na pytanie, czy ekstra dodatki są nam naprawdę niezbędne. Zdarza się, że jazda autem o lepszej konfiguracji jest przyjemniejsza i łatwiejsza.
+Gwarancja. Dla aut z małym przebiegiem. Wówczas nie musimy martwić się o wygórowane koszty napraw.
+Czy auto można kupić na fakturę. Używane auto na fakturę dla przedsiębiorcy jest idealna opcją.

BMW a może inny samochód?

Najlepiej sprzedają się auta komfortowe w wyposażeniu, solidnie wykonane, z małym lub średnim przebiegiem. Wybieranymi najczęściej modelami jest BMW lub Audi. Marki te cieszą się dużym zaufaniem. Nie bez znaczenia jest też automatyczna skrzynia biegów i wysoki standard wykończenia wnętrza. Auta używane wymagają dokładnego zbadania przed kupnem. Na szczęście coraz rzadziej zdarza się, że sprzedawcy celowo wprowadzają w błąd niczego nieświadomych nabywców.