Jak radzić sobie w trudnych sytuacjach na drodze?

Awaria samochodu

Różne nieprzewidziane i często bardzo niebezpieczne sytuacje, zdarzają się na publicznych drogach prawie codziennie. Bardzo częstą przyczyną tego typu wydarzeń są nie wykryte w odpowiednim czasie awarie. Motoryzacja wymaga regularnego kontrolowania stanu technicznego, ponieważ w przeciwnym razie, może to prowadzić do stworzeni sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia własnego oraz innych uczestników ruchu drogowego. W przypadku wystąpienia takiej sytuacji, konieczna jest profesjonalna pomoc drogowa, która pozwoli szybko dowieźć zepsuty samochód do odpowiedniego warsztatu. Lekceważenie stanu technicznego swojego auta to wielka nieodpowiedzialność, która może doprowadzić do prawdziwej tragedii. Awarie, które prowadzą do utraty kontroli nad pojazdem wbrew pozorom są niestety bardzo częste i wynikają z niewiedzy lub całkowitego braku świadomości kierowcy. Natomiast zapanowanie nad zepsutym samochodem nie jest proste, ponieważ nawet niewielka awaria, może powodować zupełnie inne reakcje maszyny na pewne manewry.

Jak dbać o samochód?

Posiadanie własnego samochodu wymaga odpowiedzialności, ponieważ należy pamiętać o regularnym kontrolowaniu stanu technicznego. Między innymi należy dbać o poziomy wszelkich płynów, takich jak płyn chłodniczy, oleje i tego typu sprawy. Brak odpowiedniego dbania o swój samochód, to nie tylko oszczędność pieniędzy, lecz także ogromny brak odpowiedzialności. Każde przeoczenie czasu na naprawę lub kontrolę samochodu, może doprowadzić do niebezpiecznej, a nawet bardzo dramatycznej sytuacji na drodze. Nawet próba zapanowania nad samochodem czasem nie wystarczy do uniknięcia kolizji lub wypadku. Ogromne znaczenie ma to przede wszystkim w dużych miastach, takich jak na przykład Bydgoszcz, gdzie ruch drogowy jest ogromny i wymaga dużego opanowania oraz rozwagi. Co prawda w każdej chwili pomoc drogowa w większych aglomeracjach i miastach jest gotowa do pomocy, to i tak nie jest w stanie zapobiegać wszystkim niebezpiecznym sytuacjom. Nie należy także lekceważyć ruchu drogowego i wszystkich jego uczestników na mniej uczęszczanych drogach.

Odpowiedzialność na drodze

Ogromne znaczenie dla ogólnego bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego ma odpowiedzialność każdego z nich. Motoryzacja stale się dynamicznie rozwija, dlatego też kierowcy oraz piesi powinny zachowywać wielką rozwagę oraz odpowiedzialność na drodze. Najważniejsze jest przestrzeganie ustalonych odgórnie przepisów ruchu drogowego. Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości, po spożyciu jakiejkolwiek dawki alkoholu to najgorsze do czego zdolni są ludzie. Ponadto niekontrolowanie prędkości i nagminna jazda ponad dozwolone prędkości, może prowadzić do wypadków, otrzymania mandatu, a nawet utraty prawa jazdy. Przekraczanie prędkości w obszarach zabudowanych jest szczególnie karalne i powoduje ogromne straty. Zawodowi kierowcy, którzy każdego dnia zobowiązani są do prowadzenia samochodu, po utracie prawa jazdy często popadają w problemy i mogą tę pracę nawet stracić.