Jak badać stan kół?

Badanie stanu opon, jest dość istotną czynnością ze względu na to że, stan naszych opon może powodować bezpośrednie zagrożenie na drogach. Niezwykle ważna jest dbałość o oponę naszego auta ponieważ, nie narażamy tylko siebie na utratę zdrowia ale także, innych uczestników ruchu drogowego. Wulkanizacja kojarzy się nam z miejscem w którym, naprawiamy tylko opony, jednak pod takim terminem kryje się mnóstwo innych zastosowań.

Dbanie o opony- jak powstało?

W XIX wieku amerykański chemik i inżynier Charles Goodyear, jako pierwszy opracował metodę na obróbkę kauczuku a jego niepozorne odkrycie sprawiło że, to był kluczowy element dla rozwoju całego rynku motoryzacyjnego, czyniąc samochody najpopularniejszym środkiem transportu na świecie. Przełomowe odkrycie polegało na tym że, dodając do wiązań kauczuku rozdrobnionej siarki otrzymuje się pastę po czym podgrzewa się ją do 150 stopni, wywołując reakcję zwaną sieciowaniem. Od przełomowego wynalazku w 1839 roku zmieniło się trochę i zaczęto eksperymentować nad kauczukiem.

Na czym to polega?

Są sytuacje w których, naprawdę nie wiele trzeba by uszkodzić naszą oponę, najeżdżając na coś ostrego lub wpadając w dziurę na jezdni. Skuteczność wulkanizacji zależy od rodzaju uszkodzenia opony. Dostępne są dwie podstawowe metody:

Metoda na zimno:

Zalety:
Wytrzymuje nawet kilka dobrych miesięcy
Szybka i tania usługa
Usługa dostępna niemal wszędzie

Wady:
Skuteczność tylko przy małych uszkodzeniach

Polega ona na zastosowaniu dobrego wypełniacza chemicznego, który umieszczany jest w uszkodzeniach opon. Ta metoda jest najlepsza do zapobiegania punktowego koła. Jeśli wjeżdżając na ostry kamień opona się nam przebije to ta metoda jest niezwykle skuteczna w naprawianiu tego typu szkody bez najmniejszego problemu.

Metoda na ciepło:

Zalety:
Długotrwałe rozwiązanie
Umożliwia naprawę dużych uszkodzeń

Wady:
Dość wysoka cena
Mała dostępność

Ta metoda wymaga już jednak doświadczenia od osoby wykonującej proces. Polega ona na odtworzeniu brakującego elementu gumy ze specjalnie przygotowanej mieszanki podczas wulkanizacji. Podczas stosowania tej metody trzeba znaleźć umiejscowienie uszkodzenia, elastyczność mieszanki oraz uwzględnić jej stan. Przypomina to proces powstawania nowej opony, dlatego że, parametry są niezwykle podobne do tych w których powstają nowe koła.

Na co najlepiej się zdecydować?

Zależne to jest od uszkodzeń koła, obie metody w wielu przypadkach okazują się niezwykle skuteczne i trwałe. Musimy pamiętać także o tym że, nie ma rzeczy których nie da się naprawić nawet wtedy go część z nich jest na tyle poważna że, spisujemy je na straty. Wulkanizacja w pełni oferuje nam wiele rozwiązań na zniszczoną oponę. W każdym z takich zakładów powinni poradzić sobie z usterką jaką zlecisz im do pokonania. Proszę pamiętać o tym by dbać o swoje bezpieczeństwo i regularnie sprawdzać swój stan opon, zarówno przed krótką podróżą do miasta jak i przed długimi podróżami po świecie.