Który niemiecki hit jest lepszy?

W Polsce rynek samochodów używanych jest ogromny. Najpopularniejsze marki pochodzą z Niemiec, a ich przedstawicielami są BMW oraz Audi . Samochody pochodzące z obu firm są symbolem komfortu z zacięciem sportowym. Warto je porównać i spróbować odpowiedzieć na pytanie, które auto będzie lepszym zakupem? Do porównania wzięte pod uwagę zostały samochody używane : BMW M5 oraz Audi A6

Silnik i osiągi

M5 został wyposażony w silnik o pojemności 4.4 l i mocy 450 KM. Prędkość maksymalna wynosi 250 km/h ale została oczywiście ograniczona elektronicznie z powodów bezpieczeństwa. Przyśpieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje około 4.5 sekundy.
A6 posiada silnik o pojemności 4.0 l i mocy 450 KM. Prędkość maksymalna wynosi również 250 km/h i też została ograniczona elektronicznie. Przyśpieszenie o 0 do 100 km/h to 4.6 sekundy a więc wolniej niż bawarski konkurent.

Własności jezdne

M5 posiada napęd na tylną oś co powoduje uczucie nadsterowności podczas przyśpieszania w zakrętach. Trzeba jednak przyznać, że mimo to bardzo dobrze trzyma się drogi i nie daje kierowcy popełnić żadnego błędu.
A6 posiada napęd quattro – czyli na wszystkie koła. Powoduje to znacznie lepsze trzymanie w zakrętach niż M5. Dodatkowo jest on oparty o mechanizm rozdzielenia napędu – Torsen, który w porównaniu z napędem XDrive w M5 jest bezawaryjny. Z drugiej strony trzeba przyznać, że napęd quattro spali około 0.5 l paliwa więcej na 100 kilometrów.

Wnętrze i komfort jazdy

Wnętrze M5 wygląda solidnie i przemyślanie. Sercem deski rozdzielczej jest ogromny wyświetlacz sterowany kontrolerem iDrive. Wykończenie może być skórzane, a komfortu dodają elektrycznie sterowane fotele. Ciekawym dodatkiem są łopatki za kierownicą, którymi możemy zmieniać biegi. Wersja kombi posiada duży foremny bagażnik, w którym można naprawdę dużo zmieścić.
Wnętrze A6 wydaje się bardziej dopracowane niż w BMW. Wszystkie plastikowe elementy są miękkie co dowodzi ich jakości. Podobnie jak u poprzednika na środku deski rozdzielczej znajdziemy monitor sterowany kontrolerem w okolicach gałki zmiany biegów. Wersja kombi posiada podobnej wielkości bagażnik jak w BMW.

Usterki i koszty utrzymania

W M5 lista usterek jest dość długa. Zdarzają się problemy z trwałością łańcucha rozrządu, turbo-sprężarką oraz pompą oleju. Użytkownicy skarżą również na działanie elektroniki oraz awarie układu klimatyzacji. Średnie zużycie paliwa wynosi około 10 l na każde 100 kilometrów.
Lista usterek w A6 jest zdecydowanie mniejsza. Czasami pojawiają się problemy z elektroniką oraz systemem nawigacji. Uszkodzeniom ulegają reflektory lamp przednich. Średnie zużycie paliwa to około 9.6 l na 100 kilometrów.

Podsumowanie

Okazuje się że Audi lepiej wypada w porównaniu z M5 jeżeli chodzi o jakość wykonania oraz komfort jazdy. Na szczególne wyróżnienie zasługuje napęd na wszystkie koła oraz zawieszenie. Koszty eksploatacji również będą niższe, ponieważ Audi wykazuje mniejszą awaryjność oraz oszczędniejszy silnik. M5 jest za to zdecydowanie daje więcej wrażeń z jazdy i można go polecić dla osób poszukujących silnych wrażeń.