Kiedy kierowca zawodowy musi zrobić badanie psychologiczne?

Kierowca zawodowy powinien cieszyć się dobrą kondycją psychiczną i fizyczną. Szczególnie ten pierwszy aspekt jest bardzo ważny. Praca na stanowisku zawodowego przewoźnika osób lub rzeczy, to często zajęcie stresujące, odbywające się pod wielką presją czasu. Badania psychologiczne kierowców zawodowych są obowiązkowe. Jak wyglądają i co należy wiedzieć, aby przejść je pomyślnie i wykonywać swoją profesję bez większych przeszkód?

Kiedy badanie jest konieczne?

+Jeśli ubiegamy się o uprawnienia w zakresie kategorii C oraz C+E musimy przeprowadzić testy.
+Kierowca zawodowy powinien mieć takie badania robione co 5 lat. Osoby nadal pracujące w tym zawodzie, które ukończyły już 60 lat muszą wykonywać testy co 30 miesięcy.
Co składa się na testy psychologiczne?
+Podczas wizyty będziemy zbadani pod kątem sprawności psychomotorycznej.
+Czeka nas ocena osobowości pod względem funkcjonowania w trudnych sytuacjach.
+Psycholog dokonuje także oceny i badania sprawności intelektualnej oraz procesów poznawczych.
+Wywiad bezpośredni i obserwacja.
+Do badań wykorzystuje się specjalnie opracowane kwestionariusze osobowości oraz temperamentu. Stosuje się również gęsty na spostrzegawczość, uwagę i pamięć. Te wszystkie parametry są kluczowe w wykonywaniu pracy zawodowego kierowcy, a dobrą kondycja psychofizyczna jest gwarantem bezpieczeństwa dla samego kierującego, jak i pozostałych uczestników ruchu.

Jak przygotować się na badania psychologiczne kierowców?

+Każdy psycholog odnosi nam badania, gdy jesteśmy w stanie wskazującym na spożycie alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych. Lekarz odmówi nam wykonania badania, gdy jesteśmy chorzy, np. przeziębieni lub mamy gorączkę.
+Przed badaniem kierowca, powinien bardzo dobrze się wyspać, zjeść pożywne śniadanie, zadbać o unikanie używek, takich jak alkohol a nawet mocna kawa, która niepotrzebnie i nadmiernie pobudzi, co z kolei negatywnie wpłynie na przebieg testów.

Ile trwa badanie i czy dużo kosztuje?

Koszty badania psychologicznego dla kierowców są ściśle określone przez przepisy. Cena jest wspólna dla wszystkich badań psychologicznych.
+Badanie trwa około godziny. Jeśli, któreś z zadań zostanie przez nas źle wykonane, możemy przystąpić do niego ponownie po kilku minutach. W przypadku złych wyników powtarza się całe badanie jeszcze raz lub tylko niektóre z zadań, które zostały wykonane nieprawidłowo.
Badanie kierowców pod kątem zdolności psychologicznych pozwala określić czy dana osoba poradzi sobie w stresujących sytuacjach, takich, jak nagła kolizja w ruchu drogowym, szybkość reakcji na wpadnięcie w poślizg lub na podobne zdarzenia. Tym, co wyróżnia pracę zawodowców jest olbrzymia presja poczucia odpowiedzialności za przewożony towar i jego bezpieczeństwo. Innym czynnikiem stresogennym jest przymus częstego poddawania się kontrolom celnym czy policyjnym. Każda sytuacja stresową może teoretycznie doprowadzić kierowcę do utraty kontroli nad przebiegiem zdarzeń. Badania psychologiczne kierowców mają za zadanie określić, czy dana osoba jest w stanie sobie poradzić, czy udźwignie ciężar odpowiedzialności, a także czy potrafi zmobilizować się, gdy zdarzenia przybierają zły obrót.