Trzeba dbać by, jeździć!

Najważniejszym płynem eksploatacyjnym w samochodzie jest olej dzięki któremu, układ smarowania ma szanse pracować tak jak się należy. Wiele osób jednak zapomina o tym że, taki olej trzeba wymieniać a w przypadku silników benzynowych z gazem czasem dolewać. Dbanie o olej silnikowy jest niezwykle istotną czynnością i zawsze trzeba kontrolować jego stan, ponieważ niedbałość o ten płyn eksploatacyjny może narazić nas na bardzo duże koszty związane z naprawą całego silnika.

Układ smarowania:

-Układ jest sprawny gdy, może rozprowadzić olej pod ciśnieniem lub rozbryzgowo.
-Stosujemy olej zalecany przez producenta.
-Olej nie jest zmieszany z innymi płynami ani nie jest zużyty lub zanieczyszczony
-W układzie jest odpowiednia ilość oleju

Te cztery warunki muszą być spełnione aby umożliwić odpowiednią pracę jednostki napędowej naszego pojazdu. Utrzymanie odpowiedniego poziomu oleju pozwala nam na przedłużenie żywotności niektórych elementów takich jak np.: turbiny czy łańcucha napędu rozrządu a, terminowa wymiana tego płynu pozwala zapobiegać osadzaniu się nagaru który, jest utrapieniem silników benzynowych. Czasowe wymiany pozwolą nam na unikanie poważnych awarii, co w efekcie odbije się na naszej kieszeni i pozwoli na zachowanie pieniędzy na coś bardziej użytecznego.

Olej i jego zadania:

-Chłodzenie silnika
-Filtr oleju odprowadza zanieczyszczenia
-Chronią przed korozją
-Zmniejszenie hałasu
-Zmniejsza zużycia paliwa
-Redukuje tarcie pomiędzy tłokami a silnikiem

Co ile wymiana oleju:

Każdy producent ustala co ile powinno się wymieniać olej samodzielnie. Jedni producenci mówią że, wymiana oleju powinna odbywać się już po przejechaniu 15 tysięcy kilometrów, kolejni producenci zalecają by, olej wymieniać co nawet 50 tysięcy kilometrów. Ciężko jednoznacznie określić dokładność co do kilometra, kiedy mamy wymienić olej. Szacuje się jednak że, najlepszą z możliwości jest wymiana oleju między 15 tysiącami kilometrów a 30 tysiącami kilometrów. Samochody są dla nas zawsze, dlatego najlepiej gdybyśmy, mogli również coś dla nich zrobić i wymienić płyny eksploatacyjne na czas. Nasze cztery kółka się nam odwdzięczą na pewno swoją bezawaryjnością.

Zaufany mechanik:

Podczas jeżdżenia i szukania mechanika który wymieni nam płyny eksploatacyjne i zadba o nasz samochód jak o swój własny możemy, wejść na stronę internetową i wyszukać dla siebie odpowiednią osobę która, zrobi to w profesjonalny sposób. Nie ma to znaczenia w jakim mieście jesteśmy czy to Wrocław, Poznań czy Warszawa w internecie jest mnóstwo opinii o danym warsztacie samochodowym. Lepiej przysiąść na trochę dłużej przy laptopie czy komputerze, dowiedzieć się czegoś więcej o osobie której, w ręce dajemy nasz niezawodny samochód. Na forach internetowych możemy dowiedzieć się czegoś więcej o tym czy mechanik jest sprawiedliwy i sumiennie wykonuje swoją prace. Nasze samochody są dla nas takie jakie my jesteśmy dla nich. Jeśli o samochód zadbamy on zadba także, o nas. Także, wszystkie wymiany róbmy w czasie to nigdy nie zawiedziemy się na naszych autach.