Bezpieczeństwo dziecka w aucie

Kiedy zaczyna się sezon wakacyjny wiele rodzin rusza w trasy ze swoimi pociechami. Zdarzają się jednak tacy, którzy nie zdają sobie sprawy z tego, jak poprawnie zadbać o bezpieczeństwo dziecka w czasie podróży samochodem.

Jak zapewnić bezpieczną i komfortową podróż wakacyjną z naszym dzieckiem?

Kodeks prawa drogowego mówi bardzo klarownie i jasno, że w foteliku dziecięcym należy przewozić wszystkie dzieci o wzroście do 150 cm i poniżej 3 lat. Najważniejszy punkt ustawy na temat przewożenia dzieci zezwala jedynie na podróż dziecka jedynie przypiętego pasami o wzroście co najmniej 135 cm, które nie mieści się w żadnym dostępnym foteliku na tylnym siedzeniu i w sytuacji, gdzie przewozimy trzecie dziecko w wieku co najmniej 3 lat, gdy dwoje pozostałych dzieci podróżuje z tyłu w fotelikach i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego.

Jak dobrać odpowiedni fotelik dla dziecka?

Dobranie odpowiednie fotelika to sprawa bardzo ważna. Od naszego wyboru będzie zależał komfort jazdy i bezpieczeństwo naszego dziecka. Ma on za zadanie chronić naszą pociechę w trakcie podróży zarówno tej długiej, jak i krótkiej. Foteliki samochodowe sprawdzają się i u niemowląt jak i trzylatków, aż do momentu, kiedy nasze dziecko będzie w stanie skorzystać z pasów bezpieczeństwa, czyli kiedy jego wzrost osiągnie wymagane 150 cm.
Foteliki samochodowe dla dziecka są tak samo ważne dla naszych maluchów, jak pasy bezpieczeństwa dla dorosłych i są tak samo bezwzględnie wymagane przez prawo a ich brak karany jest mandatem. Nasze dziecko podczas podróży powinno siedzieć w odpowiednio dobranym foteliku bez znaczenia, czy mamy zamiar przejechać tylko kawałek, czy tez wybieramy się w kilkugodzinną podróż. Nieodpowiedni fotelik samochodowy może narazić malucha na bardzo duże niebezpieczeństwo, szczególnie tyczy się to niemowląt. Kierując się przepisami Kodeksu drogowego, foteliki samochodowe należy dopasowywać do masy i wzrostu przewożonego dziecka. Bardzo ważne jest, aby przed ewentualnym zakupem, najlepiej w sklepie stacjonarnym, powinien być on także przymierzony do naszego samochodu, by móc sprawdzić, czy jest kompatybilny z jego siedzeniami i czy daje się stabilnie zamontować. Foteliki samochodowe powinny dobrze przylegać podstawą do siedziska kanapy i być stabilny, nie przesuwać się i nie kołysać, co jest bardzo ważne dla komfortu jazdy naszego dziecka i jego bezpieczeństwa. Powinien być na tyle głęboki, aby dobrze chronić głowę i tułów dziecka. Foteliki dziecięce do aut produkowane są w rożnych kategoriach wagowych, aby jak najlepiej dopasować się do potrzeb każdego dziecka. Pierwszym zakupem dla dziecka powinien być fotelik samochodowy przeznaczony dla malucha o wadze do 13 kg (lub inny z kategorii 0+). Ich konstrukcja sprawdzi się idealnie do przewożenia niemowląt w optymalnej dla niego półleżącej pozycji.
Przepisy nie precyzują dokładnie, gdzie fotelik ma być umieszczony, jednak należy wziąć pod uwagę to, że najbezpieczniejszym miejscem dla naszego malucha będzie sam środek tylnego siedzenia. Należy także przede wszystkim pamiętać, żeby nasza pociesza zawsze była starannie zapięta w foteliku samochodowym bez względu na długość jazdy.