- Nowoczesne Rozwiązania dla Twojego Samochodu: Praktyczne Wskazówki
- Miedź w Nowoczesnym Przemyśle: Zastosowanie Kątowników, Profili i Kształtowników Miedzianych
- Biurowe niezbędniki: Od neonowych karteczek do inspirujących podstawek
- Tani mocny samochód: Przewodnik po najlepszych modelach dostępnych na rynku
- Jak efektywnie zarządzać spalaniem samochodu: Kompleksowy przewodnik
Bezpieczeństwo ruchu drogowego
Często dzieje się tak, że kierowcy, nawet ci najbardziej doświadczeni, wykazują się nieznajomością przepisów drogowych lub świadomie ich nie przestrzegają, przez co stwarzają zagrożenia na drodze nie tylko dla innych uczestników ruchu drogowego, ale także dla samych siebie. Nie wystarczy jedynie pobieżnie przejrzeć Kodeks drogowy, zdać egzamin teoretyczny na kursie prawa jazdy, żeby móc uznać, że zna się przepisy ruchu drogowego.
Co warto wiedzieć podróżując samochodem?
Mało osób zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne są przepisy drogowe. Mają one nie tylko za zadanie usprawniać ruch drogowy, ale przede wszystkim chronić bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego i minimalizować ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadków. Prawo drogowe jest regulowane przez Kodeks ruchu drogowego.
Szczególnie często kierowcy bagatelizują znaki mówiące o ograniczeniu prędkości lub nieprawidłowo je interpretują. Kodeks drogowy mówi, ze kierowca jest zobowiązany do poruszania się na drodze z prędkością nieutrudniającą jazdę innym pojazdom, co znaczy, że zarówno zbyt wolna i zbyt szybka jazda są niedopuszczalne. Nie trzeba też raczej tłumaczyć nikomu, że znak ograniczający prędkość oznacza, że nie można przekroczyć prędkości na nim napisanej.
Oczywistym wydaje się też, że w terenie zabudowanym, czyli na osiedlach, blokowiskach, czy w innych strefach zamieszkania należy poruszać się do 20km/h a piesi mają pierwszeństwo poruszania się i mogą poruszać się całą szerokością drogi bez ograniczeń. Nie każdy jednak kierowca dokładnie wie, kiedy odwołuje się ograniczenie prędkości. Wielu przyzwyczajonych jest do tego, że ograniczenie prędkości odwołują stosowne znaki lub skrzyżowania. Należy jednak być w tym wypadku ostrożnym, ponieważ nie zawsze skrzyżowanie ma prawo odwołać ograniczenie prędkości i nie każde skrzyżowanie, które wydaje się nam nim być, jest skrzyżowaniem w świetle prawa. Nie każdy wie także o tym, że możemy się spotkać także z podniesieniem prędkości dopuszczanej w terenie zabudowanym z 50 km/h do 60km/h w godzinach między 23:00 a 5:00, chyba, że znaki pokazują inaczej.
Kolejną rzeczą, którą szczególnie często bagatelizują rodzice to sprawa fotelików dziecięcych i tego, kiedy dziecko powinno jechać przypięte tylko pasami. Bezpieczne przewożenie dzieci to bardzo ważny temat. Prawo mówi wyraźnie, że istnieje bezwzględny zakaz przewożenia dziecka poniżej 3 roku życia w pojeździe w którym nie ma pasów bezpieczeństwa i fotelików, to samo tyczy się dzieci poniżej 150 cm na przednim siedzeniu. Bez fotelika mogą podróżować jedynie dzieci, co na najmniej 3 lat przypięte samymi pasami w sytuacji, gdy dwoje dzieci podróżuje z tyłu w fotelikach i nie da się zainstalować trzeciego.
Nie trzeba przypominać raczej o tak podstawowych zasadach, jak to, że wszyscy podróżujący powinni mieć zapięte pasy bezpieczeństwa w czasie jazdy, to, że auto musi wyposażone w podstawowe narzędzia takie jak: gaśnica, apteczka pierwszej pomocy oraz zapasowe koło. Przed wyruszeniem w dłuższą trasę kierowca powinien być także wypoczęty.