Jaka jest trwałość opon samochodowych?

Przyjrzymy się w szczególności opon i ich trwałością. Jeśli chodzi o trwałość części samochodowych, Twoje opony to element, który zdecydowanie powinieneś regularnie monitorować. Dzieje się tak, ponieważ ich stan ma duży wpływ na zużycie paliwa, komfort jazdy samochodem i ogólne bezpieczeństwo.

 

Wspaniałą rzeczą w oponach sprzedawanych obecnie w sklepach jest łatwość poznania i zrozumienia ważnych specyfikacji. W przeciwieństwie do wielu informacji o częściach samochodowych, nie musisz daleko polować, aby znaleźć najważniejsze informacje o oponach Twojego samochodu.

 

Jedyną rzeczą, której nie znajdziesz na boku (zwanym również boczną ścianą), jest to, jak długo te opony wytrzymają. Tak jak nie wiesz dokładnie, jak długo wytrzyma Twój samochód, przewidzenie żywotności opon jest trudne. Ale przyjrzyjmy się, jak możesz zwiększyć wykorzystanie opon.

 

Czynniki wpływające na żywotność opon samochodowych

W filmach wyglądają tak fajnie: palenie opon, dryfowanie, a nawet robienie piskliwych „awaryjnych” przystanków, gdy nie ma zagrożenia. Są to jednak skrajne przykłady tego, jak skazać opony na los przedwczesnego łysienia. Ale nawet jeśli nie jeździsz tak, jakbyś kręcił hollywoodzką scenę pościgu, pewne nawyki mogą mieć ogromny wpływ na ogólną żywotność opon.

 

Jeśli chodzi o trwałość części samochodowych, niewiele systemów daje tak widoczne i natychmiastowe informacje zwrotne, jak opony. Te części samochodowe należą do najbardziej podstawowych, ale mogą mówić wiele o Twoim stylu jazdy, drogach, po których jeździsz, a nawet o stanie innych części i systemów samochodowych, takich jak precyzja ustawienia Twojego samochodu.

 

Oprócz wspomnianych wcześniej czynników, następujące czynniki mogą również wpływać na trwałość ogumienia:

  • Temperatura na zewnątrz
  • Ciśnienie
  • Częstotliwość rotacji
  • Odpowiednie sparowanie opon na tej samej osi (nowe przeciwległe nowe, stare przeciwległe stare)
  • Prawidłowe lub nieprawidłowe załadowanie pojazdu

 

Możesz aktywnie zrobić kilka rzeczy, aby przedłużyć żywotność swoich opon, w tym:

  • Utrzymuj prawidłowe ciśnienie w oponach
  • Unikaj załadunku pojazdu większą wagą niż zaleca producent
  • Unikaj zagrożeń na drodze
  • Sprawdź opony pod kątem nacięć i deformacji

 

Mimo że producenci samochodów i ich dostawcy znaleźli sposoby na przetestowanie trwałości części samochodowych dla różnych komponentów, opony pozostają pewną tajemnicą. To dlatego, jak wspomniano, tak wiele zmiennych może mieć wpływ na traktowanie zestawu opon przez dowolnego właściciela.

 

Opony przeszły z typowo wytrzymujących około 32 187 kilometrów w latach 70. XX wieku do niektórych długotrwałych opon, które są w stanie uzyskać 128 748 kilometrów zużycia bieżnika. Ale ten przebieg może się różnić w zależności od rodzaju opony i jazdy danego kierowcy.