Na jakich zasadach wzywamy pomoc drogową? Które ubezpieczenie wybrać?

Kiedy nagle zepsuje nam się auto, w ramach ubezpieczenia możemy skorzystać z pomocy drogowej. Autocasco to zazwyczaj nieobowiązkowe ubezpieczenie. Jednak taka polisa przyda się w przypadku niektórych zdarzeń. AC to nie jedyna polisa przydatna w momencie kolizji. Zatem co obejmuje Autocasco oraz inne ubezpieczenia? Kiedy polisa chroni przed finansowymi skutkami kolizji oraz na jakich zasadach wzywana jest pomoc drogowa?

Autocasco co obejmuje?

+Zakres usług jest uzależniony od indywidualnych wytycznych ustalonych przez ubezpieczyciela. Jednak są pewne standardowe gwarancje, z którymi spotkamy się u większości firm ubezpieczających.
1.Autocasco chroni przed finansowymi skutkami czynników, takich jak: kolizja oraz akty wandalizmu. Ponadto zapewnia pokrycie kosztów w przypadku działania pożaru, zalania, huraganu lub lawiny.
2.Ubezpieczenie przyda się w razie kradzieży samochodu.
3.AC zadziała też, gdy dojdzie do zgubienia lub zniszczenia kluczyków samochodowych, zniszczenia prawa jazdy lub dowodu rejestracyjnego, fotelików dziecięcych.
4.Autocasco zapewnia bezpieczeństwo finansowe w przypadku zniszczenia auta przez nieustalonego sprawcę.
Pomoc drogowa. Jakie ubezpieczenie wybrać?
+Usługi holowania objęte są pakietem Assistance. Ubezpieczenie to może obejmować także pomoc w przypadku awarii, kradzieży, braku paliwa lub pożaru.
+Bezpłatne lub niedrogie ubezpieczenie Assistance daje gwarancję na pomoc w bardzo skromnym i podstawowym zakresie. Połączony pakiet OC i AC daje zaś szeroki wachlarz możliwości.
+ Bezpłatne ubezpieczenie pomocy OC może obejmować: naprawę pojazdu na miejscu dla obu uczestników kolizji, holowanie pojazdu w zakresie do około 150 km dla obu uczestników kolizji, pomoc dla poszkodowanego uczestnika w zorganizowaniu parkingu lub bezpłatnego parkingu. Możemy też zazwyczaj liczyć na pomoc informacyjną.
UWAGA: Kupując ubezpieczenie należy zwrócić baczną uwagę na to, jaki jest zakres bezpłatnego holowania. Po przekroczeniu limitu kilometrów musimy się liczyć z tym, że pomoc drogowa nie będzie bezpłatna. Zakres kilometrowy holowania jest uzależniony od wysokości składki i wariantu ubezpieczenia Assistance.

Ubezpieczenia łączone

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe mają w ofercie Assistance bez wymogu posiadania OC lub AC. Usługi pomocy na drodze możemy też wykupić razem w całym pakiecie AC i OC.

Co zrobić gdy auto zepsuje się na autostradzie lub drodze ekspresowej?

Nagły problem z niesprawnym autem na drodze szybkiego ruchu, to szczególne okoliczności. Sytuacja ta wymaga spokojnego, na ile to możliwe podejścia i przede wszystkim rozwagi, zwłaszcza gdy zapadł zmrok. Zanim przyjedzie pomoc drogowa wykonaj następujące czynności:
1.Włączmy światła awaryjne.
2.Spróbujmy ponownie uruchomić silnik, aby bezpiecznie odjechać na odpowiednie miejsce postojowe.
3.Zanim opuścimy auto, należy założyć kamizelkę odblaskową. Musimy też upewnić się, że nie nadjeżdża inny pojazd. Pomóżmy pasażerom opuścić samochód, dbając by opuścili go od strony pobocza.
4.Ustawiamy trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 m.
5.Jeśli auto stanowi zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu i nas samych, trzeba wezwać patrol policji autostradowej.
6.Jeżeli posiadamy wyżej opisane ubezpieczenie Assistance, wzywamy pomoc drogową, korzystając z naszego pakietu.
7.Możemy wezwać też auto pomoc, która odholuje pojazd na lawecie.
Wykupienie ubezpieczenia, które obejmuje zakres pomocy drogowej jest niezwykle przydatne. Często bywa bowiem tak, że nawet dosyć nowe auto niespodziewanie odmawia posłuszeństwa.