- Nowoczesne Rozwiązania dla Twojego Samochodu: Praktyczne Wskazówki
- Miedź w Nowoczesnym Przemyśle: Zastosowanie Kątowników, Profili i Kształtowników Miedzianych
- Biurowe niezbędniki: Od neonowych karteczek do inspirujących podstawek
- Tani mocny samochód: Przewodnik po najlepszych modelach dostępnych na rynku
- Jak efektywnie zarządzać spalaniem samochodu: Kompleksowy przewodnik
Co warto sprawdzić przed daleką podróżą?
Wiosna to dla wielu czas planowania letniego urlopu. Wielu z nas na wakacje pojedzie samochodem . Taka turystyka jest coraz bardziej popularna ze względu na rosnący komfort naszych pojazdów. Bardzo często wybieramy kierunki dalekie od Polski i warto przygotować nasze auta na daleką podróż.
Techniczne przygotowanie samochodu
Na początku warto przeanalizować czy nasze auto jest odpowiednie na daleką podróż. Jeżeli planujemy spędzić w podróży przynajmniej kilka godzin i zabrać ze sobą wszystkich domowników to mały miejski samochód może nie być najlepszym rozwiązaniem. Warto wtedy przemyśleć nad zmianą auta na większe lub po prostu wynająć na czas podróży większy pojazd.
Jeżeli jesteśmy pewni naszego auta to możemy zacząć sprawdzać jego stan techniczny. Możemy zacząć od układu hamulcowego. Płyn hamulcowy w zbiorniczku powinien być pod kreską określającą maksymalny poziom. Kilka tygodni przed planowanym wyjazdem warto monitorować jego poziom by upewnić się ze ilość nie spada i nie mamy wycieków na przewodach hamulcowych. W przypadku hamulców tarczowych, należy sprawdzić grubość klocków – gdy mamy zamontowane na kołach felgi aluminiowe, bardzo możliwe, że będziemy w stanie zrobić to gołym okiem bez potrzeby demontażu kół. Grubość okładzin ciernych powinna być wartości połowy początkowego stanu.
Kolejnym ważnym krokiem jest sprawdzenie stanu technicznego naszych opon. Warto sprawdzić czy grubość bieżnika jest nadal na akceptowalnym poziomie. W tym celu należy na oponie znaleźć specjalne gumowe sprawdziany ( ułożone poprzecznie do wzoru bieżnika ) i jeżeli znajdują się poniżej bieżnika to znaczy, że opona może być dalej eksploatowana. Powinniśmy jeszcze zwrócić uwagę czy boki opony nie mają przetarć lub pęknięć.
W celu bezpiecznego dotarcia do celu powinniśmy sprawdzić jeszcze stan zawieszenia. Bardzo często można to zrobić po prostu metodą „na słuch”. Podczas jazdy wystarczy wyłączyć radio i inne urządzenia generujące hałas i sprawdzić czy przypadkiem z naszego pojazdu nie dochodzą jakieś dziwne dźwięki, których wcześniej nie słyszeliśmy. Jeżeli mamy podnośnik samochodowy, możemy za pomocą np. łomu sprawdzić luzy na wszystkich przegubach i łącznikach. Jeżeli wyczujemy luz i usłyszymy metaliczny dźwięk, to znak że dana część może być już zużyta.
Zaplanowanie trasy podróży
Kiedy mamy pewność, że nasze auto jest sprawne warto zająć się ustaleniem najlepszej trasy naszej podróży. Jeżeli będziemy przekraczać granicę kilku państw to bardzo ważne jest, abyśmy sprawdzili jaki wyposażenie auta wymagane jest na danym terytorium. Musimy pamiętać, że każde państwo w Europie wymaga różnych akcesoriów w naszym aucie ( np. komplet żarówek lub kamizelka ochronna ). Gdy ich zabraknie, może skończyć się na mandacie lub przymusowym zakończeniem podróży.
Kolejnym ważnym punktem jest sprawdzenie czy będziemy poruszać się drogami płatnymi. Jeżeli tak to musimy pamiętać o uiszczeniu zapłaty na danym odcinku np. poprzez wcześniejsze wykupienie winiety.
Warto też sprawdzić warunki ruchu drogowego w każdym państwie przez które będziemy przejeżdżać. W państwach Europy panują różne zasady np. dotyczące maksymalnych prędkości poruszania się i warto o tym pamiętać by nie zapłacić niepotrzebnego mandatu.