- Nowoczesne Rozwiązania dla Twojego Samochodu: Praktyczne Wskazówki
- Miedź w Nowoczesnym Przemyśle: Zastosowanie Kątowników, Profili i Kształtowników Miedzianych
- Biurowe niezbędniki: Od neonowych karteczek do inspirujących podstawek
- Tani mocny samochód: Przewodnik po najlepszych modelach dostępnych na rynku
- Jak efektywnie zarządzać spalaniem samochodu: Kompleksowy przewodnik
Zakup samochodu na firmę – metody
Prowadzenie przedsiębiorstwa czy firmy bardzo często łączy się z koniecznością posiadania samochodu. Mobilność w dzisiejszych czasach to podstawa i bardzo ważna cecha. Wielu pracodawców zwraca szczególną uwagę na fakt posiadania prawa jazdy, które stało powoli warunkiem podstawowym. Może on służyć do rozmaitych celów, np. dostaw produktów, przewożenia pracowników czy podróży służbowych. W dzisiejszych czasach samochód stanowi wizerunek firmy, dla tego bardzo ważnym jest odpowiedni zakup.
W jaki sposób zakupić odpowiednie auto na firmę?
Samochód w firmie stanowi niemal element niezbędny. Jednak sam jego wybór nie jest aż tak prosty. Rynek oferuje wiele marek, model i form zakupu. Dwiema najpopularniejszymi metodami zakupu pojazdu służbowego są leasing i kupno samochodu za gotówkę. Kupno samochodu na firmę stanowi sporą zagwozdkę i daje do myślenia: jaką metodę wybrać?
Obecnie bardzo rzadko opłaca się floty pojazdów firmowych za pomocą gotówki, jednakże czasami jeszcze się to zdarza. Może zdarzyć się sytuacja, gdy skorzystanie z leasingu auta bądź wynajmu będzie niemożliwe, wówczas kupno samochodu na firmę następuje za pomocą środków własnych przedsiębiorstwa. Kwota ta zostaje wliczona w koszty uzyskania przychodu, na okres amortyzacji pojazdu, a wszystkie koszty eksploatacyjne związane z korzystaniem i utrzymaniem takiego samochodu służbowego są również wliczane do kosztów uzyskania przychodu. Są to podstawowe opłaty np. za paliwo, naprawy, opony czy nawet polisy ubezpieczeniowe. Zakup samochodu służbowego za gotówkę posiada jednak pewne dość spore wady. Każde przedsiębiorstwo ma pewien ograniczony budżet, a taki zakup może okazać się bardzo obciążającym wydatkiem. Drugą, popularniejszą metodą zakupu samochodu na firmę jest leasing bądź wynajem. Korzysta z tego sposobu bardzo wiele przedsiębiorstw i firm. Jest to forma nieco bardziej skomplikowana niż kupno samochodu służbowego za gotówkę.Leasing to forma wypożyczenia długoterminowego auta, z prawem do jego wykupienia. Firmy leasingowe zazwyczaj współpracują z wybranymi towarzystwami ubezpieczeniowymi. Biorąc auto w leasing należy przede wszystkim opłacić część jego wartości w ramach tak zwanego wkładu własnego. Następnie zgodnie z umową należy regularnie spłacać raty, zawierające odsetki, prowizje, koszty itp.
Zakup pojazdu służbowego na fakturę
Istnieje też możliwość kupna samochodu na fakturę. Wówczas nasz zakup wiąże się z jednorazowym, dość dużym wydatkiem, który może stanowić spore obciążenie dla firmy. Nie jest to dość często praktykowana metoda, ponieważ faktura na samochód nie przynosi zbyt wielu korzyści w sferze podatków, co także nie wygląda zachęcająco. Decydując się jednakże na tę opcję należy pamiętać, że w bardzo dużej większości przypadków w ogłoszenia podana jest cena netto, więc trzeba doliczyć do niej 23% VAT. Jednakże ta metoda ma także wiele zalet. Ogromnym plusem wyboru faktury typu VAT jest zwolnienie z podatku PCC, a dodatkowo osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, mają możliwość odliczenia sobie części podatku VAT.