Na jaki garaż trzeba mieć pozwolenie?

Planując budowę domu warto zastanowić się, jaki garaż będzie nam potrzebny. Co istotne, musimy też odpowiedzieć sobie na pytanie, czy taką budowlę da się łatwo przekształcić w razie, gdy zmienimy rodzaj samochodu lub kupimy drugie auto. Jakie powinny mieć parametry nasze garaże i czy na wszystkie tego typu inwestycje trzeba mieć pozwolenie?

Projekty budowlane a garaż

1.Duża działka daje więcej możliwości. Dysponując okazałym terenem możemy pomyśleć o garażu wolnostojącym. Taki obszerny garaż stanie się jednocześnie składzikiem na narzędzia. Będziemy mogli tam przechowywać, np. kosiarkę czy niezbędne do prac w ogrodzie akcesoria.
2.Garaże wolnostojące najlepiej usytuować przy wjeździe na teren domu.
3.Połączenie małego domu i dużego budynku na auta może wyglądać niekorzystnie. Zdarza się, że nieumiejętne rozplanowanie zagospodarowania działki, w efekcie prowadzi do tego, że garaż zasłania dom.
4.Garaż połączony z domem to bardzo popularne rozwiązanie.
5.Budowa garażu o powierzchni zabudowy do 35m2 wymaga zgłoszenia. Jeśli liczba garaży wolnostojących wraz z oranżeriami i altanami nie przekracza dwóch na każde 500m2 działki, to także należy ów fakt zgłosić.
6.Pozwolenie na budowę musi mieć garaż, którego powierzchnia jest większa niż wspomniane 35 m.2 lub w sytuacji, kiedy do istniejącego budynku na samochody chcemy wybudować kondygnację.
UWAGA: Prawo nie określa jednoznacznie z jakich materiałów powinien być wykonany garaż, aby został zgłoszony lub uzyskał pozwolenie na budowę. Głównym kryterium jest metraż.
7.Garaż jest budynkiem, dlatego musi spełniać warunki techniczne. Dotyczy go także odległość od granicy działki. Granica ta powinna wynosić minimum 3-4 metry. Mniejsza odległość może być zastosowana, gdy garaż jest zwrócony w stronę granicy ściana bez okien oraz drzwi.

A może wiata garażowa?

+Jeśli powierzchnia wiaty nie przekracza 35m2 do jej budowy nie potrzeba żadnych specjalnych pozwoleń, a formalności są nieskomplikowane.
+Wiata garażowa z punktu widzenia Prawa Budowlanego nie jest budynkiem.
+Może być ustawiona na granicy działki.
+ Gdy wiata ma jedną ścianę zabudowaną, wówczas wymagane jest, aby posiadać pozwolenie na budowę, po wcześniejszym uzyskaniu decyzji o zabudowie.
+Projekty budowlane wiat z jedną ścianą pełną nie są drogie. Jeśli jednak mamy trochę wolnego miejsca na działce, powinniśmy rozważyć budowę garażu. Plusem takiego rozwiązania jest to, że garaże lepiej chronią auto przed czynnikami atmosferycznymi oraz przed wszystkim, przed ujemną temperaturą. Jeżeli garaż jest zbudowany z dobrych materiałów, podobnie jak brama garażowa izolacja cieplna, budynek taki będzie na wysokim poziomie. Dodatkowym atutem budowy garażu jest możliwość przechowywania tam również sprzętu rekreacyjnego, narzędzi ogrodniczych i narzędzi do majsterkowania.

Procedury

+Planując budowę wiaty lub garażu należy skontrolować zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Informacje, które tam znajdziemy dotyczą:
1.Wysokości garażu.
2.Minimalnej odległości od działek sąsiadujących.
3.Kąt nachylenia połaci dachowej.
Udane projekty budowlane garażu powinny spełniać wszystkie powyższe wymogi. Warto też rozważyć taką budowę, która w przyszłości pozwoli na dobudowę
w sytuacji, gdy, np. kupimy drugie auto.