Jak się ubrać na motocykl?

Idą coraz cieplejsze dni, a to oznacza, że już za chwilę na ulicach pojawią się pierwsze motocykle . Oprócz sprawnego motoru, bardzo ważna jest odzież spełniająca bardzo ważne funkcje dla każdego kierowcy. Poniżej kilka słów jakie elementy ubrania na motor są absolutnie niezbędna oraz jak je dobrze dobrać by czuć się komfortowo i bezpiecznie.

Kurtka motocyklowa

Przede wszystkim warto wybrać kurtkę która nam się podoba. Prawdopodobnie posłuży nam ona kilka sezonów tak więc powinniśmy się czuć w niej dobrze. Jeżeli chodzi o rozmiar, to musi ona być dopasowana. Podczas jazdy w luźnej kurtce może okazać się że w puste przestrzenie będzie wpływać powietrze, które wpłynie na dyskomfort podróży. Podczas jazdy motorem jesteśmy narażeni na warunki atmosferyczne, ważne jest więc, aby materiał z którego wykonana jest kurtka był wodoszczelny i chronił nas przed deszczem.
Kolejnym aspektem jest bezpieczeństwo. W przypadku kolizji kurtka chroni centralną część naszego ciała. Powinna być ona więc wyposażona w protektory – wzmacniające wstawki, które powinny chronić barki, łokcie oraz kręgosłup.

Kask

Kask jest najważniejszym elementem ubioru każdego motocyklisty. To on chroni nasz najważniejszy narząd czyli głowę podczas kolizji. Na rynku istnieje wiele typów kasków, a jednym z najpopularniejszych jest wariant jednolity. Składa się on z jednego elementu, to znaczy, że posiada wbudowane gogle, które znacząco poprawiają dynamikę oraz dodatkowo chronią oczy. Bardzo ważnym aspektem jest również materiał wykonania obudowy ( skorupy ) kasku, który determinuje jego wytrzymałość na uderzenia. Najlepsze są materiały kompozytowe lub te z dodatkiem włókna szklanego lub węglowego. W kasku musimy się też czuć komfortowo – w tym celu warto wybrać miękką wygodą wyściółkę oraz szeroki wizjer, aby zapewnić odpowiednią widoczność.

Buty

Buty odgrywają ważna rolę podczas prowadzenia motocykla. Zależy od nich nie tylko komfort jazdy ale również odpowiadają za bezpieczeństwo naszych stóp, kostek oraz goleni. Na rynku możemy wyróżnić but niski lub wysokie.

Niskie buty bardzo dobrze sprawdzą się w ciepłe słoneczne dni. Są one bardzo wygodne nie tylko podczas jazdy ale także po zejściu z motocykla.
Wysokie buty nie będą komfortowe szczególnie latem, ponieważ ich wysokość sięga czasami nawet do kolan. Dużą ich zaletą jest jednak bezpieczeństwo, te najlepsze posiadają na wysokości goleni twarde protektory.
Bardzo ważne jest jeszcze z jakiego materiału wykonane są buty. Najczęściej do wyboru są tekstylia lub skóra. Jeżeli chodzi trwałość i bezpieczeństwo to buty skórzane są zdecydowanie lepsze. Wyższa jest ich odporność na uszkodzenia i rozdarcia.

Ostatnim wartym uwagi aspektem przy wyborze obuwia jest jego przeinaczenie. Musi być ono dobrane na podstawie motocyklu jakiego jesteśmy posiadaczem. Na rodzaj motocyklu turystyczny najlepsze będą niskie buty, jeżeli posiadamy cross-a, wybierzmy buty wysokie – enduro, a jeżeli jeździmy chooperem warto zakupić kowbojki.