Samochód napędzany gazem, czy to wypali?

Obecnie po naszych drogach jeździ około 3 miliony aut napędzanych paliwem gazowym. Instalacja gazowa jest najlepszym sposobem na to by, ograniczyć koszty wydawane na paliwo. Gaz w samochodzie do tej pory znajduje coraz więcej zwolenników i coraz więcej ludzi decyduje się na montowanie go w swoim pojeździe. Są jednak też tacy co bardzo krytykują tego rodzaju rozwiązania.

V Instalacji gazowych które warto znać:

-Instalacja gazowa I generacyj– jest to najstarsza i najprostsza generacja LPG ponieważ, w tego typu instalacjach nie ma elementów elektronicznych. Posiada ona natomiast zastosowanie zasilania gaźnikowe które, jest tanie ale najmniej precyzyjne i mało ekonomiczne.
-Instalacja gazowa II generacji- tego typu rozwiązanie w porównaniu do poprzedniej generacji posiada już elementy modułu elektroniki. Nie powinno się jej stosować do nowoczesnych silników ale wyśmienicie spisuje się w silnikach wyposażonych w jedno i wielopunktowy wtrysk benzyny z sondą lambda czy katalizatorem.
-Instalacja gazowa III generacji- najrzadziej spotykany typ instalacji stosowany w autach z wielopunktowym wtryskiem paliwa.
-Instalacja gazowa IV generacji (gaz sekwencja)- najczęściej spotykana instalacja gazowa, najmniej awaryjna, wymagająca paliwa najwyższej czystości. Wielopunktowa instalacja zasilana gazem w fazie lotnej.
-Instalacja gazowa V generacji- wyróżnia się wieloma zaletami i wysoką ceną. Jest to sekwencja gazu w fazie ciekłej. Jeśli zamontujemy tą instalacje nie odczujemy straty mocy auta ani wzrostu spalania.

Prawidłowo zamontowana instalacja gazowa daje nam stu procentową pewność oszczędności. Lepiej jest zainwestować w droższe podzespoły i cieszyć się latami dobrą instalacją gazową.

Cena montażu Gazu:

Na montaż dobrego gazu trzeba mieć odłożone od 2000 złotych, choć można również wydać nawet 3000 złotych i więcej.

Koszty:

Gaz I generacji- od 1000 złotych do 1300 złotych.
Gaz II generacji- od 1400 złotych do nawet 2000 złotych
Gaz III generacji- najmniej popularny jest kosztem od 1600 złotych do nawet 2500 złotych.
Gaz IV generacji- najbardziej popularny to koszt od 2500 złotych do nawet 5000 złotych.
Gaz V generacji- jest najbardziej wyrafinowany dlatego jego cena zaczyna się od 4000 tysięcy w górę.

Wady i zalety paliwa LPG:

Plusy:

-oszczędność- im więcej kilometrów pokonujesz tym więcej pieniędzy zyskujesz.
-Możliwość decyzji czy poruszamy się na paliwie z instalacji gazowej czy decydujemy się na podróż na samej benzynie.
-Płynna praca silnika, najlepiej można odczuć to podczas przemieszczania się po mieście.

Minusy:

-Musimy poszukać miejsca w aucie na butlę z gazem.
-Zakaz wjazdów na niektóre parkingi podziemne.
-Droższe ubezpieczenie OC
-Spore jednorazowe koszty założenia instalacji.
-Po 10 latach użytkowania konieczność wymiany butli na nową.

Instalacje Gazowe to obecnie bardzo ekonomiczne i świetne rozwiązanie na oszczędzanie. Wiele osób się martwi czy, to bezpieczne? Butla gazowa jest o wiele bardziej trwalsza niż zbiornik paliwa w naszym samochodzie, eksperci twierdzą że, podczas silnego uderzenia butla pozostaje nienaruszona i zdatna do dalszego użytku. LPG to bezpieczne i świetne rozwiązanie, trzeba liczyć się oczywiście z kosztami ale zostaną nam one wynagrodzone już w pierwszych miesiącach korzystania z tego rodzaju paliwa.