Drugi dom

Garaż to świetne miejsce do rozwijania się pod każdym względem. Niektórzy w tym miejscu stawiają swoje samochody, inni robią tam sale kinowe, jeszcze inni traktują te miejsce jak warsztat samochodowy albo swoje laboratorium do testowania swoich pomysłów. Nasze pomieszczenie ma niezwykle wiele zastosowań ale zacznijmy może od początku. Budowa garażu a, w zasadzie jego cena jest uzależniona od tego z jakich materiałów chcemy go wykonać.

Plusy drewnianych garaży:
-Wybór rodzaju elewacji wnętrza
-naturalny materiał budulcowy
-możliwość kupna gotowej już konstrukcji

Minus drewnianych garaży:
-Duży koszt takiego garażu (Ceny zaczynają się dopiero od około 6 tysięcy złotych)
-Konieczność konserwacji drewna

Plusy murowanych garaży:
-Wybór materiału pokrycia dachu naszego garażu
-Brak konserwacji (odwrotnie jak w przypadku drewnianych garaży)
-Trwałość
-Możliwość zaprojektowania według własnego uznania

Minusy murowanych garaży:
-Około 10 tysięcy złotych za 30m2 w surowym stanie
-Konieczność projektowania
-Możliwość utrudnienia podczas budowy
-Długi czas budowy

Plusy metalowych garaży:
-Dopasowanie koloru blachy do otoczenia
-Niskie koszty (ceny zaczynają się już od 600 złotych)
-Szybki montaż
-Nie wymaga pozwolenia na budowę wtedy gdy wykonamy go jako konstrukcja tymczasowa

Minusy metalowych garaży:

-W zasadzie jedynym minusem jaki jest w garażach metalowych jest ich krótka żywotność.

Wybudowanie garażu na swojej posesji nie wymaga od nas wypełniania sporej sterty dokumentów czy częstych wizyt w urzędzie Gminy czy Miasta. Wystarczy zgłosić że, zaczynamy budować tylko raz w urzędzie Miasta z dokumentem którego wzory możemy znaleźć w internecie. Zgłoszenie powinno zawierać jednak:

-Projekt/szkic obiektu
-Wyposażenie i opis obiektu
-Własnoręczny podpis
-Oświadczenie prawa do dysponowania nieruchomością
-Rodzaj i datę rozpoczęcia budowy

Trzeba pamiętać że, jeśli nieruchomość na której chcemy rozpocząć budowę garażu lub budynku gospodarczego posiada kilku właścicieli to koniecznie musimy uzyskać pisemną zgodę na budowę od każdego z nich. Wszystkie budynki powyżej 35m2 powinny uzyskać pozwolenie na budowę. Wtedy musimy udać się do Urzędu i złożyć wniosek a, jeśli w ciągu 21 dni nie otrzymamy żadnego sprzeciwu od Urzędu możemy zacząć budować. Odpowiednio postawiony garaż, będzie spełniał mnóstwo funkcji. Jego budowa musi być jednak przemyślana, zwłaszcza że, budowanie go zaczyna się już przy gotowym domu. Najważniejszymi elementami jest zakup odpowiednich materiałów budowlanych, właściwe umieszczenie garażu na naszej posesji i decyzja o wielkości ponieważ, te wszystkie czynniki wpływają bezpośrednio na koszt wybudowania naszego garażu. Jeżeli sam chciałbyś obliczyć koszty takiej inwestycji, budowy garażu czy nawet budowy domu możesz skorzystać z bezpłatnego kalkulatora internetowego. Pamiętaj o tym by dobrze dobrać wymiary całej konstrukcji tak by, nie okazało się podczas budowy że, twój garaż jest za niski lub za wąski. Nie jest ciężko zdobyć pozwolenie na budowę nieruchomości a więc zabierajmy się do pracy!